Poradnik Tanie-Nagrobki.pl

Zamawiając nagrobek należy zwrócić uwagę na wiele detali. Niestety, niewielu z nas w ogóle nie orientuje się w tematyce. Jaki nagrobek wybrać? Jaki rozmiar mnie interesuje? Z jakiego kamienia powinien być wykonany i wreszcie kiedy może być montowany? Na te, jak i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym Poradniku, który stworzyliśmy specjalnie z myślą o Was.

Całkowitą nieprawdą jest stwierdzenie, że nagrobki chińskie są gorsze od polskich. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że oba rodzaje wykonane są z granitu - materiału niepodrabialnego, który powstawał przez miliony lat i jest taki sam w każdym zakątku świata. Nie może być więc mowy o słabej jakości chińskiego granitu i małej odporności na warunki atomsferyczne. Co więcej, granit azjatycki oferuje dużo większą kolorystykę i dostępny jest w wielu ciekawych i pięknych odmianach jak Biały Piękny (g 603), granit Impala Night (g 654), Brązowy Królewski (g 664), Yellow Pink (g 682) czy Różowy Królewski (g 636). Największą jednak zaletą nagrobków chińskich jest cena. Jeśli więc zależy Państwu na kupnie dobrego jakościowo i względnie taniego nagrobka, nagrobek chiński jest najlepszym wyborem.
Pod uwagę możemy brać trzy rodzaje kamienia: marmur, granit i piaskowiec. Pierwszy z nich, z uwagi na właściwości i klimat naszego kraju, używany jest bardzo rzadko jako materiał budulcowy nagrobków, ponieważ szybko ulega erozji. Najczęściej stosowany jest granit - materiał niezwykle trwały, bez względu na pochodzenie. Piaskowiec również jest dobrym materiałem na nagrobki, jednak wymaga dużo pielęgnacji.
Kontaktując się z nami, będzie to jedno z pierwszych pytań, jakie zadamy. Standardem są dwa rodzaje rozmiarów: 190x90 (nagrobek pojedynczy, a więc dla jednej osoby lub dwóch osób leżących jedna nad drugą) oraz 190x150 (nagrobek podwójny dla dwóch osób leżących obok siebie). Oczywiście dopuszczalne są także inne wymiary, wszystko zależy od dostępnego miejsca na cmentarzu, wytycznych administracji cmentarza oraz Państwa życzeń.
Wszystko zależy od tego, jaki nagrobek wybierzemy. Tablice napisowe różnią się dla nagrobków pojedynczych i podwójnych (podwójne są szersze). Wedle życzeń Klienta, na tablicach najczęściej umieszcza się krzyż piaskowany (lub mosiężny), a także wizerunki Jezusa lub Matki Bożej. W tym miejscu może znaleźć się także piaskowany wizerunek zmarłego lub fotografia. W przypadku nagrobków typu "sarkofag", tablice nagrobne nie są montowane.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje napisów, których cena zależy od nakładu pracy i zasosowanych materiałów. Są to: litery kute, piaskowane i metalowe. Technika wykonywania liter kutych znana jest od tysięcy lat. Ich klasyczny stożkowy kształt nadaje dostojnego, antycznego charakteru naszemu nagrobkowi. Wadą tego wyboru jest cena, bowiem należy poświęcić nawet kilku dni na wykonanie wymaganych napisów. Litery piaskowane to obecnie najpopularniejszy i najtańszy wybór. Wykonywane sa maszynowo, ale trwałością potrafią dorównać literom kutym. Litery metalowe mocowane są do tablicy za pomocą kleju. To zdecydowanie najdroższa opcja, która cieszy się zainteresowaniem klientów zamawiających drogie nagrobki, ale także i... złodziei. Należy więc rozsądnie podchodzić do pomysłu wyboru liter metalowych.
Podając cenę, na myśli mamy nie tylko sam nagrobek, ale także jego dowóz na miejsce przeznaczenia i montaż. Nie pobieramy żadnych opłat przy transporcie do 50 kilometrów. Powyżej 50 km do ceny nagrobka należy doliczyć koszty paliwa. Z reguły w cenę nagrobka wliczamy także koszt wazonu i napisu na tablicy nagrobnej.
Podając cenę, na myśli mamy nie tylko sam nagrobek, ale także jego dowóz na miejsce przeznaczenia i montaż. Nie pobieramy żadnych opłat przy transporcie do 50 kilometrów. Powyżej 50 km do ceny nagrobka należy doliczyć koszty paliwa. Z reguły w cenę nagrobka wliczamy także koszt wazonu i napisu na tablicy nagrobnej.
Jeśli zakupiliście Państwo nowy nagrobek (niekoniecznie u nas), jesteśmy w stanie wywieźć stary i tym samym oszczędzić Państwu wiele czasu i pracy. W przypadku uszkodzenia pomnika przez siły natury lub osoby trzecie, podejmiemy się naprawy / wymiany uszkodzonych części nagrobka.
Wśród kamieniarzy istnieje kilka różnych opinii jeśli chodzi o moment postawienia nagrobka. Wszystko z powodu osuwającej się ziemi, która potrzebuje czasu na prawidłowe ubicie i stwardnienie. Uważamy, że minimalny czas od pochówku, do postawienia nagrobka to 6-12 miesięcy. W przypadku, gdy nagrobek montowany jest na piwnicy, nie ma potrzeby odkładania jego montażu.
Oczywiście. Świadczymy usługi montażu ławeczek cmentarnych, podobnie jak wykładania otoczenia nagrobka kostką brukową lub żwirem.
Zdajemy sobie sprawę, że zakup nagrobka to spory wydatek. Nasza firma umożliwi Państwu spłatę w dogodnych ratach bez udziału banków czy inych pośredników.

Wskazówka: Czy chińskie nagrobki są gorsze? Zapoznaj się z działem Pomoc >>